Někdy se nedaří a co může, to nefunguje. Dali jsem dohromady nejrůznější pohromy, které vás mohou při zimních výletech potkat. Některé jsou fatální, jiné úsměvné. Díky nim jsou naše výpravy nezapomenutelné, ale ne každý o podobnou “romantiku stojí.
Musíme odjet bez nájezdů – při stání musíme často vůz vyrovnávat a běžně využíváme plastové nájezdy. Ty mají v zimě v čase příjezdu zaboří do rozbředlého sněhu a v noci v něm zamrznou tak, že při odjezdu by se na jejich vyproštění hodil krumpáč. Moje rada vás nespasí vždy, ale mě se osvědčilo nájezd obrátit, aby nebyl k zemi obrácen členitým dnem, ale hladčím povrchem, na který v létě najíždím. Při odjezdu stačí přimrznutý nájezd “citlivě” odkopnout. Někdo ještě pod nájezd dává igelitku, když přimrznou, dá se to celé poměrně dobře sloupnout (jen při nejíždění můžou víc klouzat).
Došel nám plyn v lahvi – Murphyho zákony fungují spolehlivě, proto topení přestává fungovat v čase 2:00-4:00 am. A pravidelně ve dnech, kdy venkovní teploty klesají hluboko pod bod mrazu.
Obvykle vás probudí vaše drahá polovička s požadavkem: “Jdi se podívat na topení, mě tu přijde nějaká zima.” S odpovědí: “To zaspíš,” jistě nepořídíte.
Řada vozů je vybavena zařízením, které automaticky přepne na druhou plynovou lahev (duocontrol). Obvykle je součástí příplatkové výbavy a není zrovna levné. Pokud chcete ušetřit, doporučuji si pořídit ultrazvukový detektor Truma (cena do 2.000,-), kterým snadno zjistíte přehled o množství zbývajícího plynu v lahvi. Na internetu nejlíp najdete jako “Digitální měřič hladiny plynu” a můžete jej využít jak pro hliníkové, tak i pro ocelové lahve. Pokud v lahvi plynu moc není, raději přehoďte hadici už večer a ne uprostřed noci. Spotřeba plynu kolísá v závislosti na řadě proměnných, nicméně jedna lahev na 10 kg většinou stačí na 2-3 dny.
Mám skoro plné lahve, ale netopíme – i zkušeným obytkářům se může stát, že si neuvědomí, do jakých podmínek vyráží a vezou pouze lahve obsahující propan-butan. Asi nejvděčnější téma vůbec! pořád o něm všichni píšou a stejně je to málo. V zimních měsících musí být ve směsi vysoký obsah propanu a to až 95%, protože bod odpařování je u obou plynů rozdílný. Zatímco propan se odpařuje již při mínus 45°C, u butanu dochází k přeměně z kapaliny na plyn pouze při teplotách do mínus 0,5°C. To v praxi znamená, že při teplotách pod bodem mrazu se butan neodpařuje a zůstává jako kapalný zbytek bez užitku v láhvi. Kdo má duocontrol, jeďte na propan-butan a když teploty klesnou, zařízení přepne na rezervní propanovou lahve. Až se ráno oteplí, zase můžete využívat propan-butan. Výhoda je, že propan-butan doplníte skoro kdekoli a netaháte sebou v garáži x lahví s propanem. Jsou i další triky, ale toto není článek výhradně o plynu, i když ještě u něj v jednom bodu zůstaneme.
Lahve nejdou připojit – především v zahraničí se vám může stát, že přenosná plynová lahev, kterou seženete nepůjde k vašemu vozu připojit. Existuje hromada koncovek lahví a systémů. Již pří výměně lahví, nebo nákupu si ověřte, že koncovka kterou máte, na lahev pasuje. Specializované obchody pro kempování prodávají sady koncovek pro nejběžnější systémy. Také si dejte pozor na opotřebované koncovky lahví, aby byla zaručena těsnost spoje.
Baterie jsou bez energie – v zimních měsících je doba slunečního značně omezená a slunce nevystoupá vysoko nad obzor, takže jeho paprsky na panely nedopadají pod zcela optimálním úhlem. Efektivita solárních panelů je velmi nízká a spotřeba energie ve voze oproti létu jednoznačně narůstá. Navíc musíte pravidelně solární panely čistit od sněhu a ledu. Řešením je elektrická centrála, který je dnes na výběr poměrně hodně. Při jejím využívání berte ohled na přírodu a také na sousedy (některé jsem poměrně hlučné).
Zamrzla odpadní nádrž – voda je stejně atraktivní téma pro bestseller, jako plyn. Na to téma jsem četl snad 100 článků a chytristik. Někdo do odpadní nádrže sype sůl. Víte kolik byste museli do 100 litrové nádrže nasypat soli, abyste zajistili salinitu, při které voda nezamrzne? Ani kilo by vám nestačilo. Jiný do ní leje nemrznoucí směs. Ta se v nádrži ředí a ředí a ředí, až obsah stejně zamrzne. Hitem se na jedné diskuzy stalo topné tělísko pro akvarijní rybičky (nejen že podobná zařízení vaše baterie neutáhne, ale na vyhřívání 100 litrové nádrže, kdy je venku třeba – 10 vůbec nestačí. Zimní pakety v podobě izolací a rozvodu teplého vzduchu k nádrži fungují také jen do určitého chladu (po určitou dobu). Asi nejlepší je ve finále mobilní venkovní nádrž, kterou vždy po využití koupelny nebo dřezu vylejete, ale to už opravdu musí mrznout, až praští, abych ji využíval. Pokud není kam vyprázdnit, naložte ji do garáže a obsah vyprázdněte až to půjde.
Vestavěná nádrž na odpadní vodu je přeci jen plastová a i když v ní voda začne částečně zamrzat, nezamrzne celý obsah a plast je pružný (podpis vám pod to nedám a taky mi nepište, že ta vaše pružná asi nebyla).
Zapadli jsme a řetězy nepasují – pět let je vozíte, přitom jsou ještě originálně zabalené. Není nic horšího, než osudného dne, kdy jste zapadli, zjistit, že na kola nepasují, nebo je neumíte nasadit. Sice jsem si v září na ulici před domem připadal jako blbec, když jsem do nich najížděl a dost možná si to o mě náhodní kolemjdoucí myslí dodnes, ale trénink se vyplatil. Když jsem je poprvé vybalil, myslel jsem si, že je nasadím stejně lehce, jako skládám obsah kinder vajíčka, nakonec jsem ale musel sáhnout po návodu. Ze tříminutové operace, jak uváděl výrobce, to pro mě byl proces na 15-20 minut, kdy polovinu času jsem napravoval to, co jsem v prvních třech minutách napáchal (slušný hlavolam).
Nemůžeme se dostat ven – ve voze je v zimě zvýšená vlhkost (sušíte mokré věci, vaříte…) a i přes častější větrání jsou místa, kde se voda sráží. I přes vytopený prostor mohou dveře přimrznout. Ven se nakonec dostanete, ale můžete při tom poničit těsnění. Předejít tomu můžete jejich namazáním glycerinem. Obvykle k dostání v drogerii. Nejvíce jsou na zamrzání náchylné dveře garáže, kam odkládáme sáňky, boby, lyže a kde také řada z vás suší mokré věci. Na tyto dveře, stejně jako skříň s plynovými lahvemi, nebo kazetou od toalety nezapomeňte.
Na nic nezapomeňte a zimu si v obytce užívejte. Je škoda, aby v zimě auto zahálelo a vy si pronajímali pokoje a chalupy.
Commentaires