Obytná auta jsou v kurzu a stále více Čechů si je nejen pořizuje, ale hlavně půjčuje. Vidina dobrodružné dovolené je lákavá, ale stejně tak je důležité seznámit se i s dalšími aspekty tohoto typu cestování. Pokud uvažujete o tom, že letní dovolenou strávíte s obytným autem, je nejvyšší čas začít shánět půjčovnu.
Zejména pro rodiny s dětmi je čas strávený cestováním v obytném voze nezapomenutelným zážitkem. Do značené míry platí, že se i samotná cesta do cílové destinace změní v pohodovou dovolenou. Člověk rychle zjistí, že nejde o to dojet do chorvatského kempu, tam auto na týden odstavit a jet zase zpátky, ale že naopak postupné přemisťování z místa na místo a objevování nových zákoutí dává největší smysl.
Sám patřím k nadšeným kemperům a dovolenou trávíme již více než deset let víceméně výhradně pouze s „obytňákem“. Je to skvělý způsob trávení volného času, který však není úplně pro každého. Od chvíle, kdy opustíte domov, se musíte přehodit do režimu, ve kterém berete negativa spojená s cestováním obytným vozem jako fakt a nenecháte si tím kazit náladu. A když budu upřímný, najdeme těch nevýhod celou řadu.
Tou první je samozřejmě cena. Za středně velký a středně vybavený obytný vůz zaplatíte v půjčovně během sezony zhruba tři tisíce korun za den. Zjistěte si, jaký je v této částce zahrnutý denní nájezd kilometrů a kolik pak stojí jeho případné překročení.
Jenže samotné půjčovné samozřejmě není všechno. Do auta budete také tankovat a počítejte, že spotřeba bude kolem 11 l/100 km (velmi se liší podle jízdního stylu a řady dalších faktorů) a na dálnicích s poplatky vás zase „podojí“ částkou vyšší o minimálně třicet procent ve srovnání s běžným osobním autem. A pokud pojedete do kempu, což je například u atraktivnějších míst u moře jediná možnost, kde můžete v klidu složit hlavu, ani zde nebudete stát zadarmo. V sezoně zaplatíte za auto, dva dospělé a dvě děti klidně i 50 eur na noc. Najdete samozřejmě i levnější varianty, ale stejně tak i dražší, zejména ve Francii.
Sečteno a podtrženo, určitě neberte dovolenou s obytným autem primárně jako levnější alternativu klasického pobytu u moře v apartmánu. Naopak, v součtu může vyjít i výrazně dráž. Je to zkrátka typ zážitku, něco jiného, jiný životní styl, něco, na co budete příjemně vzpomínat.
Jak vybrat
Druhým zásadním vlivem, díky kterému si dovolenou v pohodě užijete, nebo naopak zažijete perné chvilky, je výběr vhodného vozu. Budu vycházet z toho, že hledáte v kategorii obytných aut do 3,5 tuny tak, aby vám na jejich řízení stačil běžný řidičský průkaz. Pozor! Některé půjčovny vyžadují vyšší věk či praxi.
V půjčovnách tak narazíte většinou na čtyři kategorie a je dobré dobře zvážit, jaký typ vám na danou cestou a počet lidí bude nejlépe vyhovovat. Samozřejmě se liší i cenově, ale ne vždy bude zárukou pohodové dovolenou to nejlevnější řešení. První kategorií jsou tzv. Citycampery – většinou kompaktnější obytné dodávky s délkou pět až šest metrů, často i s výklopnou střechou, ve kterých může jet i přespat až čtveřice lidí.
Prostor uvnitř je však zejména v případě nepříznivého počasí hodně stísněný, některé verze ani nemají WC a sprchu. Větší obytné vozy s délkou 6-7,5 metru se dělí na polointegrované (kabina běžné dodávky, nižší nástavba většinou se stahovací postelí uvnitř), integrované (nejdražší typ - kompletně přestavěný vůz včetně kabiny, opět většinou se stahovací postelí nad předními sedadly) a vozy s alkovnou (spaní pro dva napříč nad kabinou řidiče, ideální pro rodinu, ale s výškou cca 3,2 metru také nejvyšší a tudíž většinou s vyšší spotřebou paliva). Příště se podíváme na praktické tipy pro jízdu s obytným autem a povíme si, kde se v klidu vyspíte a odkud vás vyhodí.
Zimní camping? Romantika, ale i spousta starostí
Vzít obytné auto, naložit do něj lyžařskou výbavu a vyrazit si zalyžovat na hory zní pro spoustu lidí lákavě. Zimní cestování s obytňákem umí být hodně romantické, ale nese s sebou také celou řadu úskalí. V zimním období musíte mít samozřejmě auto s plnou zimní výbavou včetně pneumatik a řetězů a na pohon 4x4 u drtivé většiny velkých obytňáků zapomeňte. Problémem jsou samozřejmě také mrazy, na horách nezřídka i kolem -15 °C, kvůli kterým musíte v autě víceméně pořád topit plynovým topením (popř. elektrickým, pokud máte k dispozici proud), což ale znamená poměrně velkou spotřebu plynu a bez rezervních lahví se při delším pobytu neobejdete. Řešit také budete odpadní vodu, která teče do nádrže pod autem a samozřejmě by neměla zamrznout (na otevřenou výpusť jsou logicky zejména v zahraničí dost hákliví). V neposlední řadě budete řešit, kde můžete s autem stát. Představa, že vás nechají jen tak na parkovišti u lanovky je až na výjimky zcela lichá. Naopak vás budou dost aktivně odevšad vyhazovat a směrovat do kempů, které si zase v zimě naúčtují i 40-60 eur za noc. Ano, je to zhruba o polovinu levnější než apartmán, ale komfort bydlení v zimním období je v neprospěch obytného vozu nesrovnatelný (teplo, sprcha, sušení věcí, prostor…). Pokud vás zimní kempink oslovil, určitě vybírejte obytňák s odpovídající zimní výbavou vč. vyhřívané odpadní nádrže či třeba vytápěné podlahy. A namísto malé lopatky si vezměte klidně velké hrablo – odklidit sníh kolem auta po alpské sněhové nadílce vám i tak bude trvat dost dlouho.
Comments